Dodano: 2020-02-26, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W piątek 21 lutego przypadało święto Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To święto obejmuje swoim patronatem UNESCO od prawie 20 lat. Głównym celem obchodów Dnia Języka Ojczystego jest zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Każdy język ma w sobie zakodowaną określoną wiedzę, kulturę. Tracąc język, tracimy unikalne dziedzictwo budowane przez wiele pokoleń. Dla społeczności lokalnych język jest wyrazem ich tożsamości, integracji społecznej, tradycji, historii i odmienności kulturowej.

Uczniowie klasy 3 b  obchodzili święto poprzez różnorodne aktywności w zakresie poznawania naszego jezyka polskiego. Uczyli się na pamięć łamańców językowych, nagrywali własne wierszyki wykorzystując awatary, poznawali pzrysłowia, powiedzenia a przede wszystkim poznawali naszą poznańską gwarę. Współtworzyli internetowe książki a także animowaną opowieść z rówieśnikami partnerskich szkół z całej Polski. Nagrania i przykłady wypracowanych przez dzieci śladów języka polskiego można znaleźć w internetowych książeczkach i filmach video.

Zapraszamy do odwiedzin

Ilony, Jerzego, Wojciecha