Dodano: 2020-03-27, Biblioteka szkolna poleca

Legendy polskie to dla dzieci świetna okazja do poznania historii i kultury naszego kraju. Jeśli w Waszej biblioteczce wciąż brakuje zatem polskich baśni i legend, zachęcam do zapoznania się z tymi podaniami.

Dlaczego warto zapoznawać dzieci z treścią legend polskich?

Czytanie dziecku legend nie jest oczywiście niczyim obowiązkiem. Poniższe argumenty powinny jednak przekonać do tego i rodziców i dzieci:

Legendy mają w sobie dużo ludowej mądrości, a wiele z nich kończy się pouczającym morałem. Jednocześnie potrafią być zabawne i angażujące.

W legendach często pojawiają się postaci historyczne. Czytelnik ma więc szansę przekonać się, że polska historia może być ciekawa, zwłaszcza jeśli jest połączona z fantastycznymi motywami.

Dzieci niekoniecznie umieją odróżniać prawdę od fikcji, ale polskie legendy mogą im w tym pomóc. Jeżeli wyjaśnimy dziecku, że smok wawelski nie istniał naprawdę, ale Piast czy Popiel to postaci historyczne, powinno ono w przyszłości łatwiej wyłapywać fakty.

O legendach warto sobie przypomnieć, gdy będziemy organizować podróż z dzieckiem. Dziecka raczej nie zainteresują fakty na temat budowniczych zamku, co innego historia o duchu Białej Damy.

Proponuję:

Dla dociekliwych proponuję również krótki test ze znajomości legend polskich - może on być również inspiracją do aktywnego szukania odpowiedzi w zbiorach legend.
W załącznikach wysyłam skany testu.
Odpowiedzi proszę przesyłać na adres: joannatomys@wp.pl

Pozdrawiam wszystkich uczniów i rodziców
Joanna Buczkowska
bibliotekarz