Dodano: 2024-03-21, Dzień Wiosny i Dzień Kolorowej Skarpetki

Dziś w naszym przedszkolu mimo przysłowiowej marcowej pogody świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Przedszkolaki powitały wiosnę radosnym i głośnym korowodem, który wzbudzał ciekawość wśród przechodniów i kierowców.

Dzieci maszerowały pokrzykując, że zima odchodzi i wiosna przychodzi, wymachując samodzielnie zrobionymi kolorowymi gaikami. Cały wesoły korowód prowadziła kukła Marzanny.

Dziś również świętowaliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji ubraliśmy kolorowe skarpetki nie do pary, w ten sposób okazując symboliczne wsparcie. Sama data  i kombinacja liczb 21 i 3 - nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3.

Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

W ciągu dnia nie zabrakło wiosennych piosenek, kolorowanek, zagadek, a także rozmów o wiośnie i akceptacji. Było dziś radośnie i kolorowo!

Sergiusza, Teofila, Zyty