Dodano: 2021-04-25, Światowy Dzień Książki

23 kwietnia, obchodzimy ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, zaś 24 czerwca 2014 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław. W 2021 roku Światową Stolicą Książki jest Tbilisi, stolica Gruzji.

Obecnie, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta a ludzie pozostają w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.

Złota myśl Monteskiusza: „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”.

Z tej okazji zapraszam do zabawy

Uczniów klas I-III:
Interactive image by gosia.dutka on Genially
Uczniów klas IV-VIII:
Interactive image by gosia.dutka on Genially

W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Znajdziemy tam na przykład informacje o tym, że autorowi danego utworu, w tym oczywiście książki, przysługują autorskie prawa osobiste - czyli np. Henryk Sienkiewicz, którego nazwisko jest na okładce Potopu, nie może zdecydować, że od przyszłego wtorku zrzeka się autorstwa na rzecz Bolesława Prusa. Istnieją też autorskie prawa majątkowe, czyli - mówiąc w dużym skrócie - prawo do pobierania wynagrodzenia za stworzony przez siebie utwór. Te autor dzieła może jednak przenieść na inną osobę lub instytucję. Zgodnie z polską ustawą prawa te ustają (zwykle!) siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy. Dlatego w tzw. domenie publicznej dostępne są utwory wspomnianych wyżej Sienkiewicza czy Prusa. Ich publikowanie i rozpowszechnianie jest legalne i nie trzeba płacić za to potomkom tych autorów.

Sergiusza, Teofila, Zyty