Szkoła Rostarzewo




Dzieje szkoły

Dzieje naszej szkoły po II wojnie światowej w latach od 1945 roku do 1991 roku

 

Budynek starej szkoły25 stycznia 1945 roku Rostarzewo, a później Wolsztyn były już wolne od niemieckiej administracji i niemieckiej policji. Wkrótce po zakończeniu wojny dokonano wstępnej oceny strat. Straty gospodarcze nie były zbyt duże, jednakże ludnościowe tak- gdyż sięgały 10% dorosłej ilości Polaków w 1939r. Zniszczeniu uległo też wyposażenie kościoła, zniszczone zostały księgozbiory szkoły powszechnej i prywatne w języku polskim.

 Wkrótce po wyzwoleniu zaczęła pracować szkoła, która swoim zasięgiem objęła znaczną liczbę dzieci, młodzieży a także dorosłych. Oficjalnie zajęcia szkolne rozpoczęły się 21 września 1945 r.

 

 

 

PierwszymKadra w roku 1945 kierownikiem szkoły został Zdzisław Ostrowski. Wraz z nim pracę rozpoczęli: Marian Dymitrowski, Stanisława Kaczmarkówna i Maria Ostrowska. Łącznie pobierało naukę 174 uczniów. W następnym roku szkolnym odeszła Stanisława Kaczmarkówna, a przybyli Franciszka Klazowa i Taras Fryciuk, który rozpoczął nauczanie języka francuskiego. Sytuacja szkolnictwa w pierwszych latach powojennych była trudna: brakowało środków finansowych do realizacji remontów, zakupu pomocy naukowych, zaopatrzenia biblioteki. Poważnym problemem była sytuacja mieszkaniowa nauczycieli. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych odnotowano spadek liczby uczniów. Późniejsze z kolei lata 60-te to drastyczny wzrost : szkoła budowana dla 150-uczniów musiała pomieścić dwa razy tyle. Dlatego też zajęcia prowadzono na dwie zmiany. W 1959 r. kierownikiem szkoły został Franciszek Dudziński. W tym czasie szkoła stała się najlepszą w powiecie. Dowodem uznania dla pracy Franciszka Dudzińskiego było powierzenie mu kierownictwa szkołą- pomnikiem Tysiąclecia w Wolsztynie.

 

 

 

 

 

Dyrektor L. Bogielczyk w otczeniu nauczycieliZ dniem 1 września 1962 r. nowym kierownikiem został mgr Ludwik Bogielczyk, z którego inicjatywy powstało wiele kół zainteresowań, a zwłaszcza uaktywnił pracę ZHP. Jego praca też została doceniona, gdyż z dniem 1 września 1966 r. objął funkcję podinspektora w Wydziale Oświaty i Kultury w Wolsztynie.

 

Nowym kierownikiem, a później dyrektorem szkoły został mgr Kazimierz Szczegóła, któremu szkoła zawdzięcza ustabilizowanie kadry pedagogicznej, sfinalizowanie budowy nowej szkoły w 1971 r. a przede wszystkim dużą liczbę nauczycieli z wyższym wykształceniem magisterskim i zawodowym.

 

W okresie dyrektorowania Kazimierza Szczegóły bardzo rozwinięta była działalność ZHP. Szczep im. Tysiąclecia Państwa Polskiego liczył w latach osiemdziesiątych Szkołę zbudowano w roku 1971.5 drużyn harcerskich i 4 drużyny zuchowe i należał do najsilniejszych na terenie Hufca ZHP im. A. Nazimowa w Wolsztynie do roku 1975, po roku 1975 na terenie Hufca ZHP im. Bohaterów Ziemi Rakoniewickiej.

Osiągnięcia liczyły się także na szczeblu Chorągwi ZHP Wielkopolskiej. Oprócz ZHP bardzo rozwinęła się działalność turystyczna dzięki mgr Mieczysłąwowi Zgaińskiemu, artystyczna dzięki mgr Henrykowi Basińskiemu, sportowa dzięki mgr Gabrieli Cieleckiej i mgr Henrykowi Basińskiemu a także wiele innych organizacji i kółek zainteresowań. Dyrektor K. Szczegóła odszedł na emeryturę w 1985 r. Nauczyciele mówili o nim, że pozwalał działać- prawie wszyscy potrafili to wykorzystać dla dobra szkoły i całego środowiska.

 

 

W 1985 r. nowym dyrektorem szkoły został mgr Henryk Basiński, który starał się kontynuować pracę swojego poprzednika na polu działalności dydaktycznej, wychowawczej i społecznej. Szkoła osiągała bardzo dobre wyniki w nauce i wychowaniu a jej absolwenci bez trudności dostawali się do szkół średnich i zawodowych. Dyrektor H. Basiński starał się utrzymywać na tym samym poziomie liczbę kół zainteresowań, organizacji uczniowskich, choć nie było to łatwe. W 1989 r. nastąpił przełom: zaprowadzano odpolitycznienie szkół, zmiany w systemie oświaty. W 1991 r. dyrektor mgr H. Basiński przestał pełnić funkcję kierowniczą. Nie zaprzestał jednak działalności społecznej- to właśnie wtedy powstała Szkolna Orkiestra Dęta w Rostarzewie, która przyniosła rozgłos szkole, środowisku i całej gminie.


Wydrukuj tekst...




  • :
  • :

Dziś mamy imieniny:
Bazylego, Bernardyna, Krystyny
osób online : 2














www.szkolarostarzewo.pl 2011 - 2024.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"
stat4u