Gimnastyka korekcyjna

Zdrowe, zgrabne, o pięknej sylwetce dziecko, to marzenie wszystkich rodziców i dążenie wychowawców. Czy takie będzie, w bardzo dużym stopniu zależy od warunków, stylu życia i nawyków dziecka. Dlatego troska o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, o zapewnienie mu odpowiedniej ilości wszechstronnego ruchu jest działaniem na rzecz szeroko pojętego zdrowia dziecka.  Uczestnikami zajęć, odbywających się w wymiarze 2 godziny tygodniowo, są uczniowie klas I – III SP ( łącznie 10 osób). Uczniowie podzieleni są na 2 grupy po 5 osób w grupie. Gimnastyka korekcyjna jest kierowana głównie do dzieci z wadami nie wymagającymi jeszcze postępowania rehabilitacyjnego, u których wady postawy są wynikiem słabego umięśnienia oraz nieprawidłowego nawyku w utrzymaniu postawy ciała. Dzieci  te wymagają dodatkowej dawki ruchu – ruchu korekcyjnego. Na zajęciach dzieci uczą się nowych ruchów, ćwiczeń i zabaw. Aby zachęcić je do ćwiczeń, na zajęciach stosuje się w jak największym stopniu najwłaściwszą dla tego wieku formę zajęć, jaką są zabawy i gry ruchowe. W zabawach i grach ruchowych zdecydowanie preferuje się dokładność wykonania zadań korekcyjnych, a następnie szybkość, zgodnie z zasadą: nie szybko i byle jak, ale dokładnie i szybko. Zajęcia będą prowadzone do czerwca 2012 roku – łącznie 30 godzin dla każdej z grup.

Maria Nowak

Wydrukuj tekst...