Indywidualizacja nauczania

Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III Szkoły podstawowej.

6 listopada 2012 roku w naszej szkole rozpoczęła się realizacja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS pod nazwą: "Indywidualizacja procesu nauczania i  wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej".

Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I -III. Koordynatorem szkolnym projektu jest pani dyrektor mgr Izabela Cieślewicz. W ramach projektu realizujemy następujące zajęcia:

Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji

Zajęcia dla uczniów klasy I prowadzi mgr Dorota Szefner.

Termin: środa godz. 13/15 - 14/50

Zajęcia dla uczniów klasy III prowadzi mgr Justyna Łuczak.

Termin: środa godz. 12/15 - 13/00, czwartek godz. 12/15 - 13/00

Cele:

• usprawnianie spostrzegania wzrokowego i orientacji przestrzennej,
  • usprawnianie percepcji słuchowej, analizy i syntezy słuchowo – wzrokowej,
  • usprawnianie małej i dużej motoryki rąk,
  • praca nad umiejętnością czytania i pisania,
  • podnoszenie motywacji do nauki,
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości,
  • ukształtowanie  odpowiednich postaw wobec ucznia u rodziców i nauczycieli.

Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych

Zajęcia dla uczniów klasy I i II prowadzi mgr Iwona Pawłowska.

Termin: wtorek, piątek godz. 13/15 - 14/00.

Zajęcia dla uczniów klasy III prowadzi mgr Beata Dziwis.

Termin: środa godz. 12/15- 13/00.

• indywidualizacja nauczania,
  • rozwijanie zainteresowań matematycznych,
  • zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych,
  • umożliwianie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności, zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami,
  • wdrażanie do logicznego myślenia, samodzielności, samokontroli i samooceny,
  • uczniowie pogłębią umiejętności i wiadomości matematyczne
  • zrozumieją, że zabawy matematyczne mogą być ciekawą formą spędzania wolnego czasu
  • pogłębienie umiejętność współpracy w grupie
  • wpajanie tolerancji i szacunku dla innym ludziom bez względu na płeć
  • kształcenie umiejętności uznawania równych praw i obowiązków bez względu na płeć.

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy

Zajęcia dla uczniów klasy I - III prowadzi mgr Maria Nowak.

Termin: poniedziałek godz. 13/15 -14/50, piątek godz. 12/15 - 14/00.

Cele:

• Wyrobienie zdolności do długotrwałego utrzymania skoordynowanej postawy, czyli wyrobienie u dziecka nawyku prawidłowej postawy we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego ze zwróceniem uwagi na równomierne obciążenie stóp.
  • Poprawienie zaburzeń w rozwoju motoryczności, podniesienie ogólnej sprawności wydolności organizmu dziecka poprzez ćwiczenia kształtujące, oddechowe i wytrzymałościowe, oraz zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla danej wady.
  • Uaktywnienie układów : narządów ruchu, układu krążeniowego i oddechowego.
  • Zwiększenie zakresu ruchu w stawach, wydłużenie, skracanie czy wzmocnienie odpowiednich grup mięśniowych.
  • Wdrażanie do rekreacji ruchowej elementy profilaktyki i korekcji zaburzeń zagrażających lub istniejących u dziecka.
  • Opanowanie przez dziecko i jego środowisko opiekuńcze wiedzy i umiejętności dotyczących  jego zdrowia związanych z wadą .

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie

Zajęcia dla uczniów klasy I-III prowadzi mgr Dorota Szefner.

Termin: wtorek godz. 12/15 - 13/50.

Zajęcia dla uczniów klasy I-III prowadzi mgr Maria Krawczyk.

Termin:

Cele:

• Rozwijanie zmysłu estetyki i potrzeby tworzenia.
  • Rozwijanie kreatywności, zdolności wyobrażania, wymyślania i produkowania czegoś nowego, oryginalnego.
  • Rozwijanie możliwości innowacyjnych poprzez wynajdywanie różnych rozwiązań dotyczących tego samego tematu.
  • Zapoznanie z różnymi technikami i obserwowanie uzyskanych efektów.
  • Posługiwanie się niekonwencjalnymi materiałami jako środkiem wyrazu.
  • Zapoznanie z kształtem, kolorem i bryłą poprzez twórcze zabawy.
  • Rozwijanie wyobraźni pobudzonej pozytywnymi emocjami.
  • Promowanie prac i ich autorów poprzez uczestnictwo w konkursach plastycznych.
  • Rozbudzanie muzycznych zainteresowań,
  • Kształtowanie umiejętności słuchania prostych utworów muzycznych,
  • Rozwój muzykalności i podstawowych zdolności muzycznych, takich jak: poczucie rytmu, tempa, dynamiki, pamięci muzycznej,
  • Nauka śpiewania piosenek,
  • Rozbudzanie zainteresowania sztuką,
  • Uwrażliwianie dzieci na piękno natury i dzieł sztuki,
  • Rozwijanie wyobraźni i twórczej aktywności w dziedzinie muzyki, teatru, próby łączenia działań artystycznych,
  • Uwrażliwienie na piękno słowa mówionego, bogacenie czynnego słownictwa dzieci,
  • Rozwijanie umiejętności przedstawiania poznanych utworów za pomocą gestu, mimiki, ruchu,
  • Zdobywanie umiejętności poruszania się w przestrzeni, słuchania i wypowiadania się,
  • Kształcenie umiejętności współdziałania w grupie.

28 czerwca 2012 uczniowie klas I gimnazjum na forum szkoły  przedstawili efekty swojej pracy w ramach projektu e- szkoła Moja Wielkopolska.

W marcu 2012 powołano trzy grupy projektowe, które realizowały tematy:

Bryły przestrzenne w architekturze Rostarzewa i okolic | Teresa Furmaniak

Tu warto żyć | Beata Dziwis

Zza winkla | Danuta Zboralska

Po prezentacji, wszyscy uczestnicy otrzymali Zaświadczenie o zrealizowaniu projektu!

Efekty naszej pracy można obejrzeć klikając na poniższe linki:

D.Zboralska

Wydrukuj tekst...