Promocja zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia

Każdego roku  7 kwietnia obchodzony jest w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia. Jako placówka oświatowa zwracamy szczególną uwagę w tym dniu na promowanie zdrowego stylu życia.  W tym roku szkolnym , zgodnie z zaleceniami WHO, podjęliśmy  szeroko zakrojone działania informacyjne w zakresie profilaktyki cukrzycy.

Szkolny Koordynator Promocji Zdrowia wraz  z  Zespołem opracował:

- Dane dotyczące liczby chorych na cukrzycę w Polsce. W Polsce żyje ponad 2.5 miliona diabetyków, a dalszy miliom nie zdaje sobie sprawy że choruje na cukrzycę. Oznacza to że 9% wszystkich Polaków cierpi na jedną  z postaci  cukrzycy. 85% przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2.

-Dzięki akcji (gazetka szkolna) uczniowie dowiedzieli się, że dziś już nie umiera na cukrzycę, potrafimy ją kontrolować i leczyć. Niestety w dalszym ciągu, powikłania cukrzycowe są nadal ogromnym problemem wśród diabetyków. Najczęstszą przyczyną powikłań jest niewydolności nerek,

-Uczniowie dowiedzieli się, jak  bardzo ważna jest profilaktyka. Rozpowszechniono wśród uczniów ulotki, a każdej klasopracowni umieszczono w widocznym miejscu plakaty, z informacjami jak rozpoznawać symptomy hipoglikemii i hiperglikemii. Zainteresowanie było ogromne.

-Nie zabrakło w czasie rozmów na lekcjach wychowawczych i na przyrodzie pytań nurtujących młodzież odnośnie odczuwanych dolegliwości czy mogą one być sygnałem cukrzycy. Nauczyciele podeszli do udzielanych odpowiedzi bardzo profesjonalnie  mówiąc, że nadmierna potliwość po wysiłku fizycznym czy ogólne zmęczenie na przełomie zimy i wiosny nie oznacza choroby.

-Uczniowie wiedzą , gdzie i w jaki sposób diagnozuje się cukrzycę.

Maria Nowak

Danuta Maćkowiak