Zajęcia artystyczne

W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS pod nazwą "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III" odbywają się zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie.

Chcąc kształtować wrażliwość na piękno, rozwijać smak estetyczny, musimy przygotować dziecko w tym kierunku już od wczesnego dzieciństwa. Zadaniem szkoły jest rozwijanie wszelkich zdolności ucznia, dzięki czemu kształtuje on swoją osobowość i zwiększa szansę powodzenia w szkole i w życiu. Sztuki plastyczne doskonale wpływają na proces kształtowania osobowości i postawy otwarcia na świat. Ich podstawą są przeróżne działania plastyczne. Dają one dziecku radość poprzez oglądanie, dotykanie, manipulowanie, działanie. Poprzez ćwiczenia plastyczne dziecko okazuje uczucia, wyraża samego siebie, swoją osobowość. Tworząc prace plastyczne, dziecko rozwija własną wyobraźnię i pomysłowość, staje się samodzielne, nabywa umiejętność radzenia sobie, dobierania narzędzi i materiałów potrzebnych do realizacji projektu, wykazywania inicjatywy. Dzieci bardzo angażują się w proces tworzenia i z dumą pokazują swoje prace. Promocja i odpowiednia prezentacja tych prac jest bardzo istotna, ponieważ:

- dowartościowuje autorów prac,

- mobilizuje do twórczego działania,

- jest uwieńczeniem długotrwałego działania.

Zajęcia plastyczne mają pobudzać kreatywność uczniów, odkrywać przyjemność tworzenia. Powinny też pomóc w odpowiedniej promocji prac. Udział w konkursach plastycznych jest bardzo mobilizujący do twórczego działania i dowartościowuje autorów prac.

Maria Krawczyk

Wydrukuj tekst...