Zajęcia dla dzieci z trudnościami w nauce matematyki

Program w zakresie indywidualizacji jest wsparciem działań szkoły na ważnym, pierwszym etapie edukacyjnym w realizacji treści i wymagań, określonych w nowej podstawie programowej. Będzie on kontynuacją indywidualizacji pracy z uczniem organizowanej w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Prowadzone zajęcia mają na celu wspierać indywidualizację procesu dydaktycznego w zależności od rozpoznanych potrzeb uczniów klas I − III szkół podstawowych, w tym zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych. Trudności w zdobywaniu wiadomości i umiejętności zawartych w podstawie programowej dla pierwszego etapu edukacji mogą spowodować szereg niepożądanych postaw i zachowań dziecka. Niepowodzenia szkolne mogą przyczyniać się do powstawania nerwicy szkolnej, utraty wiary we własne możliwości, zaniżoną samoocenę. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie i niwelowanie trudności szkolnych. Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne stworzą szansę  wszechstronnego rozwoju uczestniczących w nim dzieci.

CEL GŁÓWNY PROGRAMU

• · Wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III.

CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU:

• · indywidualizacja nauczania,
  • · rozwijanie zainteresowań matematycznych,
  • · zachęcanie do podejmowania różnorodnych działań matematycznych,
  • · umożliwianie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności, zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami,
  • · wdrażanie do logicznego myślenia, samodzielności, samokontroli i samooceny,
  • · uczniowie pogłębią umiejętności i wiadomości matematyczne
  • · zrozumieją, że zabawy matematyczne mogą być ciekawą formą spędzania wolnego czasu
  • · pogłębienie umiejętność współpracy w grupie
  • · wpajanie tolerancji i szacunku dla innym ludziom bez względu na płeć
  • · kształcenie umiejętności uznawania równych praw i obowiązków bez względu na płeć.
Iwona Pawłowska

Wydrukuj tekst...