Zajęcia muzyczno-teatralne

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym wykazuje naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej. Tworzy ono własny świat. Po to, by dziecko mogło wyzwolić swój wewnętrzny świat i posługiwać się właściwymi mu sposobami ekspresji – gestem, mimiką, słowem mówionym, aktywnością plastyczną i muzyczną – trzeba uszanować jego spontaniczność, czuwać nad tym, aby unikać wszystkiego, co może pociągnąć za sobą zahamowanie tendencji ekspresyjnych. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą. Mały artysta przeżywa radość kreacyjną, która pobudza go do dalszej zabawy formami, barwą, czy dźwiękiem. Sztuka dziecka jest piękna w swojej naiwności, potrafi nas zachwycić, ująć szczególnym sposobem postrzegania otaczającego świata. Dla dziecka jego własna twórczość jest źródłem radości, dobrej zabawy, zaangażowania i podstawową formą uczenia się oraz zdobywania wiedzy o otaczającej rzeczywistości.

Rysunek, taniec, ruch, muzyka i śpiew to te rodzaje ekspresji, które wyzwalane w sposób naturalny i umiejętnie wykorzystywane, służyć mogą rozwijaniu u dziecka potrzeby poznawania świata i kształceniu jego aktywności edukacyjnej.

Integracja plastyki, muzyki, słowa i ruchu stwarza możliwości wykorzystywania różnych form dziecięcej aktywności twórczej w jego rozwoju intelektualnym, poznawczym emocjonalnym i społecznym.

CELE

Cele ogólne:

- Rozwijanie możliwości artystycznych dziecka poprzez wzbudzanie zainteresowań sztuką, kształcenie umiejętności jej odbioru i tworzenia w zakresie aktywności muzycznej i teatralnej.

- Rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych.

- Pobudzanie kreatywności uczniów, odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenia się uzyskanym efektem.

Bezpośrednim podmiotem programu jest dziecko w wieku wczesnoszkolnym. Realizacja programu przeznaczona jest dla grupy 8-osobowej mieszanej. To grupa wychowanków, dla których nauczyciel wybrał najbardziej odpowiednie treści uwzględniając przy tym ich osobiste zainteresowania i uzdolnienia artystyczne.

Dorota Szefner

Wydrukuj tekst...