Zajęcia w czytaniu i pisaniu

Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji

Zajęcia dla uczniów klasy I prowadzi mgr Dorota Szefner.

Termin: środa godz. 13/15 - 14/50

Zajęcia dla uczniów klasy III prowadzi mgr Justyna Łuczak.

Termin: środa godz. 12/15 - 13/00, czwartek godz. 12/15 - 13/00

Dziecko w wieku 6-10 lat równolegle ze zdobywaniem elementarnych wiadomości i sprawności, kształtuje swój stosunek do wykonywanej pracy, podejmowanych zadań oraz do otaczającego go świata.

Osiąganie pierwszych sukcesów daje dziecku poczucie wartości, wiary we własne siły, budzi radość życia i motywuje do dalszego wysiłku. Pierwsze kłopoty ucznia i niepowodzenia wywołują zniechęcenie, pasywność. Z czasem większe i wciąż narastające trudności mogą powodować wystąpienie reakcji nerwicowych i trudności wychowawczych.

W celu usunięcia wskazanych niedostatków niezbędne jest otoczenie dziecka fachową opieką wychowawczą, obdarzenie go zaufaniem, życzliwością, podtrzymywanie jego wiary we własne siły. Przyzwyczajanie ucznia do systematyczności oraz wdrażanie go do koncentracji uwagi i intensywnego wysiłku, wymaga dodatkowych ćwiczeń korektywnych.

Cel główny:

Zminimalizowanie trudności w nauce czytania i pisania dzieci ze specyficznymi trudnościami rozwojowymi poprzez indywidualizację dostosowaną do potrzeb i możliwości ucznia oraz wykorzystanie aktywizujących metod.

Cele operacyjne:

- usprawnianie spostrzegania wzrokowego i orientacji przestrzennej,

- usprawnianie percepcji słuchowej, analizy i syntezy słuchowo – wzrokowej,

- usprawnianie małej i dużej motoryki rąk,

- praca nad umiejętnością czytania i pisania,

- podnoszenie motywacji do nauki,

- wzmocnienie poczucia własnej wartości,

- ukształtowanie odpowiednich postaw wobec ucznia u rodziców i nauczycieli.

Dorota Szefner

Wydrukuj tekst...